Theme Settings

Mode Layout
Theme color
Choose your colors
Background Color:
Wyczyść
0 Produkt - 0,00 zł 0
W koszyku nie ma jeszcze produktów
Razem (brutto) 0,00 zł

.

Kilka słów o Świętym Mikołaju

Kilka słów o Świętym Mikołaju

Michał Gładysz paź 21, 2018 Boże Narodzenie 0 Comments

Wielkimi krokami zbliża się świąteczny okres! Już 6 grudnia, zgodnie z tradycją, w każdym polskim domu powinien zawitać Święty Mikołaj i obdarować domowników prezentami.

Zwyczaj wręczania prezentów w ten dzień ma swoje źródła w popularnych średniowiecznych legendach o świętym Mikołaju z Miry, który słynął ze swoich dobrych uczynków względem biednych i pokrzywdzonych rozdając im swój majątek. Zwyczaje, które porównać można do tych, które obecne są dziś, pojawiały się już w XV wieku i opisane zostały w źródłach polskich, czeskich czy niemieckich. Polegały one na tym, że święty Mikołaj, odziany w biskupie szaty, przynosił prezenty z okazji swojego święta. W nocy przed 6 grudniem obdarowywał owocami, orzechami i cukierkami. Otrzymywały je tylko grzeczne dzieci! Dzień ten miał być upamiętnieniem świętego biskupa z Miry i wciąż gdzieniegdzie spotkać można Św.Mikołaja z pastorałem, mitrą i szatą biskupią. W dzisiejszych czasach jednak, wizerunek Świętego Mikołaja zupełnie się zmienił.

Obecnie, dzieci najczęściej wyobrażają sobie go jako starego, pulchnego dziadka z długą, siwą brodą, który przemierza cały świat na swoich saniach zaprzęgniętych w renifery z wielkim workiem pełnym prezentów. Ubrany jest w czerwony strój i czapkę z pomponem. Do takiej zmiany wizerunku Mikołaja przyczyniły się w latach dwudziestych dwudziestego wieku media, szczególnie popularna reklama koncernu Coca-Cola i to właśnie ona utrwaliła obecny wizerunek mikołaja w głowach praktycznie wszystkich na całym świecie.

Na całym świecie istnieją różne legendy dotyczące postaci Świętego Mikołaja i związane z nim tradycje. Jednak wszystkim przyświeca jeden cel - obdarowywanie ukochanych osób i sprawianie im radości. Ten dzień powinien wypełniony być radością i życzliwością wobec drugiego człowieka.

Leave your reply

*
**Not Published
*Site url with http://
*