Theme Settings

Mode Layout
Theme color
Choose your colors
Background Color:
Wyczyść
0 Produkt - 0,00 zł 0
W koszyku nie ma jeszcze produktów
Razem (brutto) 0,00 zł

.

Krótka historia wręczania prezentów

Krótka historia wręczania prezentów

Michał Gładysz lis 9, 2018 Boże Narodzenie 1 Comments

Ludzie na całym świecie wręczają sobie prezenty, okazji ku temu jest wiele: urodziny, ślub czy też zbliżające się powoli święta. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś skąd wzięła się tradycja wręczania sobie bezinteresownie podarków?

Tradycja ta, jak podają źródła, wywodzi się z Rzymu, gdzie podczas ówczesnych świąt. W czasie tzw. saturnaliów dzieci zostawały obdarowywane słodkimi upominkami. Niektórzy tradycję wręczania prezentów łączą z historią Trzech Króli, którzy to przynieśli dary dla nowonarodzonego dzieciątka. Jednak sama idea wręczania podarunków wywodzi się z czasów jeszcze przed Chrystusem, a mianowicie z praktyki handlu wymiennego. W tych czasach prezent był oznaką prestiżu. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że prezenty wręczane w tamtych czasach nie były bezinteresownymi podarunkami, a raczej kwestią zaufania i obietnicą wyrównania jego wartości w przyszłości.

Dużą rolę w tradycji wręczania prezentów odegrał kult świętego Mikołaja, któremu poświęcony był poprzedni wpis. W celu uczczenia jego pamięci powstała tradycja wręczania prezentów dzieciom.

Tradycja wręczania sobie prezentów w Boże Narodzenie znana jest od XIII wieku i nawiązuje do wspomnianym już złożeniu darów przez Króli ze Wschodu.

Na ziemiach polskich zwyczaj obdarowywania prezentami dzieci pojawił się stosunkowo późno, ponieważ dopiero w dziewiętnastym wieku i dotyczył głównie mieszczaństwa i burżuazji. Wręczanie prezentu związane było z konkretnymi wydarzeniami w życiu.

Na wsiach zwyczaj ten nie był praktykowany, a pojęcie prezentu nie istniało.

Od początku tradycji wręczania sobie prezentów, głównym upominkiem, którym obdarowywano były słodycze. Jest to prezent uniwersalny i przynoszący radość każdemu! Idealnym rozwiązaniem są oferowane przez nasze kosze upominkowe. Nie tylko zawierają smakowite łakocie, ale dzięki swojej oprawie są niezwykle estetycznym i efektownym prezentem, z którego ucieszy się każdy!

1 Comments

  • Avatar
   Patrycja
   Lis 13, 2018

   Ja przyznaję się bez bicia, że ja nie jestem najlepszy w prezentach, dlatego szukam co roku pomysłów. W tym roku bardzo późno się za to zabrałem :(

Leave your reply

*
**Not Published
*Site url with http://
*