Theme Settings

Mode Layout
Theme color
Choose your colors
Background Color:
Wyczyść
0 Produkt - 0,00 zł 0
W koszyku nie ma jeszcze produktów
Razem (brutto) 0,00 zł

.

Skąd wzięły się wigilijne potrawy?

Skąd wzięły się wigilijne potrawy?

Michał Gładysz lis 24, 2018 Boże Narodzenie 0 Comments

Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie, czyli chyba ulubione święto większości Polaków. Dzień ten poprzedza kolacja wigilijna, jest to okazja do spędzenia czasu w gronie najbliższych, obdarowania się prezentami oraz możliwość bezkarnego jedzenia wszystkich pyszności, które pojawią się na naszym świątecznym stole. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego w Wigilię jemy akurat te dania? Dlaczego jest ich 12 i co symbolizują?

Odpowiedź na liczbę potraw nie jest jednoznaczna, niektórzy przypisują ją jako symbol dwunastu apostołów, inni zaś do liczby miesięcy w roku i każde z dań odpowiada jednemu z nich.

Dania, które królują na wigilijnych stołach różnią się nieco w różnych regionach naszego kraju. Jednak to co łączy wszystkie te dania to produkty, z których zostały one przygotowane. W Polsce poszczególne składniki mają swoją określoną symbolikę i powód dla którego pojawiają się na wieczerzy wigilijnej. Oto ich przykłady:

Orzechy - są one symbolicznie związane z pieniędzmi i płodnością, występują w wielu wigilijnych daniach słodkich, jak i tych wytrawnych;

Grzyby - zgodnie z tradycją zapewnić mają szczęście i dostatek;

Miód - to symbol, który w kulturze przewija się już od wielu wieków, symbolizuje obfitość, szczęście i miłość, a zjedzony w dniu wigili Bożego Narodzenie ma zjednać osobą go jedzącym siły nadprzyrodzone.

Mak - jemy go, aby nasz przyszły rok pełen był pomyślności i bogactwa! Mak jest również sprzymierzeńcem płodności.

Ryby - to gwarancja zdrowia i siły, tego składnika nie może zabraknąć na żadnym stole w ten wieczór!

Do najpopularniejszych dań, które spożywamy w Wigilię należą : barszcz z uszkami, zupa grzybowa, kutia, chałka z miodem czy zupa z suszonych owoców no i oczywiście karp!

W ten wieczór nie może również zabraknąć słodkich podarunków, które wręczamy osobom, które najbardziej kochamy. W tym celu idealnie sprawdzą się nasze kosze podarunkowe wypełnione pysznościami! To doskonały pomysł na prezent dla każdego!

Leave your reply

*
**Not Published
*Site url with http://
*