Historia lizaków

Lizaki to jedne z najpopularniejszych cukierków na całym świecie

Zastanawialiście się kiedyś, jak powstał ten słodycz na patyku? Jaka jest historia lizaków? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Początek historii lizaków

Najstarszy prekursor współczesnych lizaków pochodzi z rejonów starożytnej Azji oraz Afryki. Archeolodzy uważają, że starożytni Chińczycy, Arabowie i Egipcjanie produkowali słodycze z różnych rodzajów orzechów i owoców, które „kandyzowali” w miodzie i wkładali w nie patyczki, aby ułatwić sobie jedzenie. W średniowieczu szlachta często jadła gotowany cukier również umieszczany na specjalnych patyczkach. W Ameryce powstała inna wersja historii lizaków. Istnieje legenda, że zostały wynalezione podczas amerykańskiej wojny domowej. Inni uważają, że niektóre wersje lizaków są obecne w Ameryce od początku XIX wieku. George Smith z New Haven w Connecticut twierdził, że jest pierwszym, który wynalazł lizaki w nowoczesnym stylu. Użył idei umieszczania cukierków na patyku, aby ułatwić jedzenie.

Produkcja lizaków na masową skalę

W czasach narodzin automatyzacji na początku XX wieku pojawiły się lizaki, w takiej formie, jaką znamy obecnie. W 1908 roku w Racine firma Racine Confectionery Machine Company wprowadziła pierwszą zautomatyzowaną produkcję lizaków za pomocą maszyny, która umieszczała twarde cukierki na końcu patyczków. Robiła to z szybkością 2400 patyczków na godzinę. Około roku 1912 Samuel Born wymyślił maszynę, która znacznie uprościła cały proces produkcji tych popularnych słodkości. Miasto San Francisco uznało jego rozwiązanie za tak nowatorskie, że w 1916 roku przyznano mu klucze do miasta. Lizaki w ciągu zaledwie kilkunastu lat rozpowszechniły się na całym świecie.

Lizaki obecnie

Najbardziej popularne lizaki to oczywiście te okrągłe i kuliste. Każde dziecko zna zapewne lizaki- gwizdki. W wielu lizakach znajduje się środku niespodzianka w postaci gumy do żucia. Jeszcze inne barwią nasze języki, stając się źródłem śmiechu i zabawy. Producenci lizaków robią wszystko, by ulepszyć lizaki i aby nie znudziły się dzieciom.

Wizyta w Muzeum Lizaków

Na spotkanie z historią lizaków możemy wyruszyć do Jasła i odwiedzić Muzeum Lizaka. Poznamy fascynujące początki lizaków oraz zmiany w ich produkcji na przestrzeni lat. W czasie wizyty można skosztować poszczególnych rodzajów cukru i dowiedzieć się, jak pachną aromaty wykorzystywane do produkcji tych słodyczy. Wyjątkową atrakcją jest stworzenie własnego lizaka. Jest tam po prostu słodko i pachnąco :).

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W celu świadczenia usług jak najlepszej jakości, korzystamy z Plików Cookies. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych. Więcej w pliku Polityka prywatności i Cookies.