Skąd wzięły się wigilijne potrawy?

Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie, czyli chyba ulubione święto większości Polaków. Dzień ten poprzedza kolacja wigilijna, jest to okazja do spędzenia czasu w gronie najbliższych, obdarowania się prezentami oraz możliwość bezkarnego jedzenia wszystkich pyszności, które pojawią się na naszym świątecznym stole. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego w Wigilię jemy akurat te dania? Dlaczego jest ich 12 i co symbolizują?

Odpowiedź na liczbę potraw nie jest jednoznaczna, niektórzy przypisują ją jako symbol dwunastu apostołów, inni zaś do liczby miesięcy w roku i każde z dań odpowiada jednemu z nich.

Dania, które królują na wigilijnych stołach różnią się nieco w różnych regionach naszego kraju. Jednak to co łączy wszystkie te dania to produkty, z których zostały one przygotowane. W Polsce poszczególne składniki mają swoją określoną symbolikę i powód dla którego pojawiają się na wieczerzy wigilijnej. Oto ich przykłady:

Orzechy – są one symbolicznie związane z pieniędzmi i płodnością, występują w wielu wigilijnych daniach słodkich, jak i tych wytrawnych;

Grzyby – zgodnie z tradycją zapewnić mają szczęście i dostatek;

Miód – to symbol, który w kulturze przewija się już od wielu wieków, symbolizuje obfitość, szczęście i miłość, a zjedzony w dniu wigili Bożego Narodzenie ma zjednać osobą go jedzącym siły nadprzyrodzone.

Mak – jemy go, aby nasz przyszły rok pełen był pomyślności i bogactwa! Mak jest również sprzymierzeńcem płodności.

Ryby – to gwarancja zdrowia i siły, tego składnika nie może zabraknąć na żadnym stole w ten wieczór!

Do najpopularniejszych dań, które spożywamy w Wigilię należą : barszcz z uszkami, zupa grzybowa, kutia, chałka z miodem czy zupa z suszonych owoców no i oczywiście karp!

W ten wieczór nie może również zabraknąć słodkich podarunków, które wręczamy osobom, które najbardziej kochamy. W tym celu idealnie sprawdzą się nasze kosze podarunkowe wypełnione pysznościami! To doskonały pomysł na prezent dla każdego!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W celu świadczenia usług jak najlepszej jakości, korzystamy z Plików Cookies. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych. Więcej w pliku Polityka prywatności i Cookies.